Skontaktuj się z nami
91 880 35 55

Moskitiery w walce z insektami i pyłkami

Jak przygotować się do sezonu wiosenno-letniego, żeby skutecznie walczyć z insektami i pyłkami.

Po niezbyt przyjemnej zimie w naszej strefie klimatycznej, gdzie walczymy bardziej z deszczem i wiatrem niż z mroźną temperaturą oczekujemy z utęsknieniem ciepłych dni. Zmiany klimatyczne w Polsce na przestrzenni ostatnich lat, sprawiły że coraz rzadziej obserwujemy czas przedwiośnia. Okres przesilenia wiosennego, to dla nas czas przebudzenia, kiedy kończy się zima i zaczyna wiosna. Temperatura zmienia się dynamicznie i dość szybko następuje jej wzrost i co za tym idzie ze snu zimowego budzą się owady. Nasi Klienci już na przełomie marca i kwietnia zaczynają się interesować wszelkiego rodzaju moskitierami i rozwiązaniami, które nie tylko uchronią ich od niechcianych gości, ale też od alergenów latających w powietrzu.

Najbardziej popularne rozwiązanie

Najbardziej popularnym rozwiązaniem, po które Klienci sięgają skuszeni reklamami to zwykłe marketowe siatki, mocowane głównie na taśmy samoprzylepne lub na haczyki. Produkt tani i niestety słaby jakościowo. Tego typu siatki wykonane są najczęściej z białych perforowanych tkanin, zawieszonych na taśmach przylepnych. Biały kolor siatki jest bardzo niepraktyczny i kilka dni po zawieszeniu robi się brudny, a taśmy zostawiają klej na ramach okien. Co, więc wybrać?

Podstawową, praktyczna i wytrzymałą moskitierą jest moskitiera kołnierzowa.  Stała ramka wykonana z aluminium ekstrudowanego, odpornego na warunki atmosferyczne, wypełniona specjalną siatką, w kolorze szarym lub czarnym, siatka produkowana jest z włókna szklanego o ścisłym splocie. Moskitiera ramowa to doskonałe rozwiązanie do okien niewielkich rozmiarów, a także stolarki okiennej o nietypowych kształtach trapezu, trójkąta, czy owalu. Profil moskitiery ramowej ma grubość 10 mm, a kołnierz ma 14 mm długości, z gwarancją możemy wykonać wymiary maksymalne szerokość 2000 mm x wysokość 1300 mm.

Bezinwazyjny montaż przesłon wewnętrznych

Montaż jest bezinwazyjny, za pomocą haczyków-blaszek różnej wysokości w zależności od grubości ramy okiennej, blokujemy ramkę na oknie. Dlatego też w każdej chwili można ją zdemontować do mycia okien. Często spotykamy, szczególnie w blokach gdzie docieplano elewację w późniejszych latach, że warstwa elewacji zasłania ościeża okien. Rozwiązaniem jest zastosowanie moskitier ramkowych bezkołnierzowych, taki produkt ma w ofercie na przykład marka Anwis. Moskitiery ramkowe sprawdzą się  nie tylko jako zabezpieczenie przed insektami, ale też ochrona dla zwierząt domowych latem, kiedy wietrzymy pomieszczenia częściej. Ponieważ opcjonalnie możemy zastosować w nich siatki aluminiowe bądź stalowe, które są odporne na ostre zęby kotów, czy psie pazury. W ostatnich latach na rynku pojawiły się również siatki antyalergiczne, które z powodzeniem można zastosować w tego typu moskitierach. Mają one nieco inną budowę i strukturę niż siatki z włókna szklanego, wykonane są z materiałów tekstylnych w 100% poliestrowych poll-tex w kolorze szarym. Splot siatki jest ścisły i gęsty, po to by zatrzymywać dwa najczęstsze alergeny pyłki brzóz i traw oraz pyłki pokrzyw i ambrozji. Wykazuje bardzo wysoką  skuteczność i jest dedykowana szczególnie alergikom i małym dzieciom. Takie rozwiązanie mają w swojej ofercie marki Mol i Bamar.

          Dla Klientów, którzy często korzystają z okien, wyglądają, potrzebują stałego dostępu do parapetów zewnętrznych na przykład gdy są miłośnikami kwiatów, proponujemy  moskitiery rolowane kasetowe. Wersja pionowa dostosowana jest do okien, a rolowana poziomo do drzwi baklkonowych. Jak sama nazwa wskazuje siatka w tej moskitiery roluje się za pomocą wbudowanej sprężyny i chowa do kasety, co daje więcej możliwości niż siatki stałe. Natomiast tutaj już nie zastosujemy siatek aluminiowych czy antyalergicznych, ze względów technicznych.

Moskitiery drzwiowe rolowane poziomo

          W ostatnich latach moskitiery drzwiowe rolowane poziomo zostały wyparte przez bardziej kompaktowe i wygodniejsze systemy przesuwane, plisowane i na gąsienicach. Jednym z najpopularniejszym modeli jest moskitiera plisowana model Deora marki Akant, zaprojektowana pod większe powierzchnie drzwi balkonowych podwójnych i drzwi typu HS przesuwne. Konstrukcja moskitiery- rama mieści w środku pakiet plisowany siatki moskitierowej, taki set moskitierowy przesuwa się na lewo lub prawo i częściowo chowa w jeden z bocznych profili.

Producent dopasował również gabaryty moskitiery do coraz większych wymiarów przeszkleń, Deory produkowane są z gwarancją do 400 cm szerokości, kolorystyka jest standardowa: biały, antracyt, oraz w dwóch okleinach: złoty dąb i orzech. Dedykowane wielkości progów, pozwalają na idealne dopasowanie do typów drzwi przesuwnych lub rozwierno-uchylnych. Moskitiery na gąsienicach mają podobną zasadę działania, siatka chowa się w  jeden z bocznych profili, z tą różnica że jest gładka nie plisowana i dodatkowo, co jest nowością na rynku, set moskitierowy możemy na okres jesienno-zimowy wypiąć z konstrukcji i wpiąć wiosną ponownie.

          Producenci proponują swoim Klientom również moskitiery drzwiowe zawiasowe, czyli tak zwane ”drugie drzwi”, popularne w domkach na działkach  lub w domkach letniskowych, moskitiery tego typu mocowane są na zawiasach i blokowane najczęściej na magnes, co pozwala na swobodne otwarcie i dzięki samozamykaczowi zamknięcie bez naszego działania. Mniej popularne są już moskitiery przesuwne jedno lub dwuskrzydłowe o konstrukcji stałych paneli, poruszających się po szynach górnej i dolnej, nie są one jednak tak szczelne jak pozostałe model i wymagają sporo miejsca montażowego.

          Odkryciem ostatnich lat są rolety zewnętrzne tekstylne typu screen przeciwsłoneczne o właściwościach termicznych i chociaż nie są to moskitiery, dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin technicznych o plecionej ścisłej strukturze, odpornych na warunki atmosferyczne, pełnią role nie tylko ochrony przed insektami, ale i pyłkami unoszącymi się w powietrzu.

          Wybór moskitiery zależy od sytuacji montażowej i oczywiście budżetu Klienta, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed insektami i alergenami w okresie wczesnowiosennym, a nie letnim ze względu na terminy realizacji. Ponieważ zwlekając do lata na swoją moskitierę, możemy zostać dotkliwie pogryzieni.

© 2021 Świat Rolet. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Blog

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin