Skontaktuj się z nami
91 880 35 55

Ciesz się pełnią lata w zdrowych warunkach – czyli jak walczyć z upałami od zewnątrz

Upał, problem z odpoczynkiem, brak apetytu, kłopoty ze skupieniem i ogólna niechęć do jakichkolwiek zajęć i aktywności. Czy tak ma wyglądać te lato? Nie musi! Na szczęście obecna bogata oferta rozwiązań przeciwko upałom pozwoli zadbać Ci o komfortową temperaturę w mieszkaniu, domu, na działce i gdzie tylko chcesz. Co więcej, tak duży wybór produktów umożliwia dopasowanie rozwiązania do Twojego budżetu i co najważniejsze – oczekiwań.

Klimat od lat odczuwalnie się zmienia. Kiedyś w naszej strefie klimatycznej baseny, oczka wodne były niezwykle wymagające do utrzymania i mało praktyczne ze względu na nieodpowiedni klimat i zbyt mało upalnych dni, aby z nich korzystać. Obecnie tendencja jest inna. Zmienia się również tryb życia ludzi, którzy szukają możliwości, aby spędzać czas na powietrzu: balkonie, ogrodzie czy tarasie, szczególnie latem.

Jak przygotować się do upalnego sezonu? Jak działać kiedy pierwsze upały dały się Tobie we znaki? W prosty sposób możesz obniżyć temperaturę wewnątrz mieszkania nawet o 10 stopni – to nie żart! Jak? Podpowiadamy.

Jak zadbać o odpowiednią temperaturę w domu na etapie projektu i budowy?

Zachęcony wstępem z pewnością z zapartym tchem i zaciekawieniem przechodzisz do dalszych części tego artykułu. Zrozumiałe. Co więcej – jeśli jeszcze jesteś na etapie projektowania lub budowy domu, czytając ten artykuł, masz szansę podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą cieszyć się przyjemną temperaturą w mieszkaniu bez względu na pogodę.

W tym przypadku mowa o izolacji zewnętrznej. Oczywiście, możesz wykonać ją także wtedy, kiedy budynek jest wykończony i użytkowany, jednak jest to koszt, który najłatwiej wliczyć w koszty wykończenia domu. Wtedy nie będzie on tak dotkliwy, a to właśnie wysoki koszt jest tym, co często skłania do poszukiwania tańszych, nie zawsze dobrych rozwiązań.

Izolacja zewnętrzna? Przecież to rozwiązanie sprawdzające się zimą!

Oczywiście. Nie ma żadnego błędu w takim rozumieniu właściwości izolacji zewnętrznej. Doskonale utrzymuje ciepło w domu w chłodniejsze dni. Jednak działanie to sprawdza się w dwie strony, ostatecznie rolą izolacji jest ograniczenie przepływu ciepła pomiędzy dwiema strefami. Zimą ciepło generowane przez źródła, będące w naszym mieszkaniu jest zatrzymywane przez izolację. Latem natomiast izolacja separuje nasz dom od zewnętrznego upału, utrzymując przyjemny, naturalny chłód wewnątrz. Podsumowując, izolacja zewnętrzna w miesiącach letnich zapobiega nagrzewaniu się naszego mieszkania i jest jedną z metod walki z upałem.

Jak działa izolacja zewnętrzna?

W większości przypadków mówiąc o izolacji zewnętrznej, mamy w zamyśle izolację wełną lub włóknem szklanym, które działają na zasadzie uwięzienia drobnych pęcherzyków powietrza w strukturze użytego materiału. Na przykład izolacja za pomocą paneli EPS składa się w 98% z powietrza, co czyni ją wyjątkowo lekką i praktyczną w swojej funkcji, ponieważ powietrze jest bardzo dobrym izolatorem. Dzięki procesowi uwięzienia pęcherzyków powietrza w materiale izolacyjnym skutecznie unika się wymiany ciepła, bez względu na to czy na zewnątrz jest cieplej niż w środku, czy odwrotnie – temperatury na zewnątrz są bardzo niskie. Ciepłe powietrze nie ominie łatwo, ani szybko takiej bariery, czyniąc izolację termiczną skuteczną metodą walki z upałem.

Markizy i pergole źródłem przyjemnego cienia

Stało się. Wydatki związane z budową domu, remontem czy renowacją wnętrza pochłonęły dominującą część budżetu, a upały nie czekają na kolejny zastrzyk gotówki. Wykonanie elewacji zewnętrznej w celu izolacji termicznej na tym etapie odpada. Co proponujemy?

Najpopularniejsze i jedno z najbardziej korzystnych finansowo rozwiązań: markizy i pergole. Warto zacząć od wytłumaczenia czym one są, gdyż nazwy w zależności od zwyczajów bywają tak różne, że „daszek, daszkowi nierówny”.

Pergola

Pergola to nic innego jak konstrukcja zewnętrzna, niezwykle często widoczna w zabudowie jednorodzinnej. Wykonana tradycyjnie z drewna konstrukcja osłaniająca część ogrodu lub tarasu ma na celu zacienienie określonej przestrzeni. Jak sam opis wskazuje, nie zawsze ma ona bezpośredni wpływ na temperaturę wewnątrz domu, jednak stanowczo zapewnia doskonałą bazę do stworzenia efektownej i praktycznej aranżacji, w której chętnie spędzimy wolne chwile na świeżym powietrzu i zminimalizujemy ilość promieni słonecznych przedzierających się do wnętrza domu.

Obecnie pergole wykonywane są nie tylko z drewna, ale również metali czy aluminium. Najpopularniejsze są jednak wciąż drewniane pergole. Ludzie cenią pergole ze względu na ich uniwersalność, ponadczasowość, cenę i efekt końcowy. W zależności od upodobań i stylu domu można zbudować pergolę w stylu boho, rustykalnym, klasycznym, a nawet minimalistycznym i nowoczesnych. Różnorodność zadaszeń to kolejna zaleta. Mogą być to bujne rośliny porastające szkielet pergoli, baldachim, strzecha, szkło, pleksi i wiele innych. W stylu nowoczesnym pergola z aluminium, malowana proszkowo o prostej konstrukcji wpasuje się w najbardziej minimalistyczny projekt domu.

Fakt, że pergola nie jest drogim rozwiązaniem na upały sprawia, że możemy zabudować nią naprawdę dużą część ogrodu lub terenu wokół domu, jednocześnie nie pozostawiając luk w domowym budżecie. Zacienienie miejsc bezpośrednio wokół domu pozwoli również na to, aby wewnątrz było chłodniej, gdyż promienie słońca nie docierają bezpośrednio do domu, a są zatrzymywane przez skrupulatnie zacienione przestrzenie w pobliżu budynku.

Markizy

Ulubione rozwiązanie osób mieszkających nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale również w blokach. Tak zwane „daszki” to mniej lub bardziej automatyczne rozwiązania na tarasy, balkony i patia. Markizy, wspomniane wcześniej pergole czy jakiekolwiek inne elementy uniemożliwiający wpadanie promieni słońca do wnętrza dom są niezbędne, aby móc spędzić to lato w zdrowych i przyjemnych warunkach. Oferowane przez nas markizy marek: Selt, Mol, Dragon, Hella to ikony wśród wysokojakościowych markiz, których zalet nie ma końca. Przede wszystkim są skuteczne, czyli idealnie przepuszczają światło, jednocześnie zapewniając cień i chroniąc przed nagrzewaniem. Duży zasięg markizy pozwala na osłonięcie naprawdę znacznej części wokół budynku, dbając o to, aby w czasie największego słońca, jego promienie zatrzymywały się na powierzchni daszka markizy.

Powodem ogromnej popularności, jaką zdobyło to rozwiązanie, jest fakt, że markizy kasetowe zajmują bardzo mało miejsca w przeciwieństwie np. do pergoli, czy różnego rodzaju parasolek ogrodowych. Kiedy są w pełni zwinięte, niemal nie rzucają się w oczy, a obecnie dostępne wręcz zdobią dom. W razie potrzeby, można je otworzyć, a dodatkowo regulować zasięg w zależności od oczekiwanego efektu.

Wśród markiz warto wyróżnić markizę dachową oraz markizę pionową. Markiza dachowa, czyli markiza na okno dachowe to markiza zaciemniająca, pozwalająca zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem najbardziej wymagających części domu pod względem nagrzewania, czyli poddasza.

Markiza pionowa to również produkt odbiegający nieco od standardowego wyobrażenia typowej włoskiej markizy. Przypominająca pionowe rolety tkaninowe markiza pionowa jest idealną osłoną na balkony w nowoczesnych mieszkaniach.

Wielość kolorów, forma materiałów i stylów pozwala dobrać markizy do stylu swojego domu i cieszyć się chłodem wewnątrz, jak i korzystać z cienia na zewnątrz własnej nieruchomości.


Przeczytaj także:
Rolety zewnętrzne mniejsze rachunki i najlepsza izolacja termiczna w ciągu całego roku.


Rolety zewnętrzne – nie tylko bezpieczeństwo

Nie jest to może pierwsza odpowiedź nasuwająca nam się na myśl w odpowiedzi na pytanie: jak skutecznie walczyć z upałami. Właśnie dlatego taki rozdział znalazł się w tym artykule. Jeśli masz już rolety zewnętrzne, rolety antywłamaniowe i korzystasz z nich głównie kiedy planujesz dłuższą nieobecność – nie wykorzystujesz ich potencjału w pełni. Wyjaśniamy.

Dobrej jakości rolety zewnętrzne, często nazywane roletami antywłamaniowymi, pełnią kilka niezwykle ważnych funkcji, w tym tą, która interesuje nas w upalne dni, jak dziś. Przeciwwłamaniowe, wygłuszające i … doskonale chroniące przed upałem. Dlaczego? Lamelki żaluzji wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości aluminium, czyli materiału szczególnie wytrzymałego, żaroodpornego i odpornego na różne warunki pogodowe w tym również silne nasłonecznienie. Perfekcyjnie radzą sobie z promieniami słońca odbijając je, niczym tarcza ochronna. Dodatkowa przestrzeń pomiędzy roletami a oknem to kolejna bariera, przez którą ciężko przedrzeć się upałowi. Jeśli więc tak, jak dziś – żar leje się z nieba, a Ty zastanawiasz się, jak długo jeszcze wytrzyma wiatrak lub ile zapłacisz za nadużywanie klimatyzacji – opuść rolety zewnętrzne. Najlepiej jak najwcześniej, aby dom nie zdążył się nagrzać.

Minusem może być pełne zaciemnienie. Nie jest to jednak kontrargument na dokuczliwą temperaturę zagrażającą dobremu samopoczuciu, zdrowiu, a czasami nawet życiu i to nie tylko nas, ale również naszych zwierząt oraz pielęgnowanych roślin. Dla obawiających się „egipskich ciemności” lub troszczących się o niezakłócony proces fotosyntezy swoich roślin rozwiązaniem mogą być rolety screen, inaczej – refleksole. Materiały, które stosuje się do ich wykonania, absorbują światło przed szybą i oddają całe ciepło na zewnątrz, zabezpieczając pomieszczenia przed nagrzaniem. Wybierając odpowiednią przepuszczalność światła, możesz dobrać je do swoich oczekiwań.

Porady specjalisty:

  • Aby wybrać idealną markizę, należy zwrócić uwagę na godziny maksymalnego nasłonecznienia oraz kierunku padania promieni słonecznych na elewację. Nie zawsze klasyczna pozioma markiza zapewni wystarczającą ochronę przed słońcem. Konieczna może okazać się markiza pionowa, tzw. refleksole lub inne ze wspomnianych rozwiązań.
  • Może niewielką, ale jednak ulgę przed upałem może również zaoferować moskitiera. To zawsze częściowa osłona przed promieniami słońca, a przede wszystkim pozwala na pełne otwarcie okien i drzwi, aby zrobić przewiew w najbardziej upalne momenty dnia.
  • Jeśli zależy Ci na utrzymaniu odpowiedniego efektu wizualnego swojej nieruchomości, zadbaj o to, aby wszelkie dodatki, również te ułatwiające walkę z upałem, były dobrane do stylu Twojego domu. W ten sposób pogodzisz piękne z pożytecznym i zapewnisz sobie rozwiązanie na długie lata.

Przeczytaj także:
Moskitiery w walce z insektami i pyłkami

© 2021 Świat Rolet. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Blog

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin