Skontaktuj się z nami
91 880 35 55

Przesłony okienne: Jak przesłonić nietypowe kształty okien?

Na rynku mamy szereg rozwiązań dostosowanych do klasycznych przeszkleń w kształcie prostokątów czy kwadratów. Natomiast Klienci, którzy posiadają okna trójkątne, w kształcie  trapezów, czy okrągłe mają nie lada wyzwanie by zasłonić swoje wnętrza. Nietypowe kształty stolarki okiennej spotykamy najczęściej w domach jednorodzinnych. Możemy zauważyć je przy skośnych dachach, nietypowych ścianach czy świetlikach lub przy indywidualnych projektach architektów. Dzięki zastosowaniu niebanalnych przeszkleń, tworzą oryginalne kubatury budynków. Nasi Klienci najczęściej stosują przy kształtach przesłony okienne wewnętrzne, których oferta jest dużo bogatsza niż w przypadku osłon zewnętrznych. Bazujemy tutaj najczęściej na żaluzjach plisowanych. Takie firmy jak Anwis, Decosun, czy Akant, przygotowały około 40 różnych rozwiązań, pasujących do nietypowych okien. Sterowanie odbywa się za pomocą uchwytów  usytuowanych na profilach poziomych, sznurków lub jest przystosowane do sterowania na wysokości, dzięki specjalnym łapkom.

Czas na idealne przesłony okienne

Często spotykamy szyby w kształcie: trójkątów prostokątnych, tutaj mamy model, gdzie odsłaniamy plisy od dołu ku górze, pod skosem zwijając materiał równolegle do przeciwprostokątnej. Przy oknach w kształcie trapezów, odpowiedni model plisy łączy dwa kształty. Prostokąt z trójkątem (trójkąt jest stały) z możliwością zasłaniania w jedna stronę, półokręgi, okręgi i ćwiartki wymagają modeli w kształcie – wachlarzy ruchomych i stałych. Plisy możemy też wykorzystywać do przesłonięcia nietypowych okien poziomych, stosowanych w ogrodach zimowych czy świetlikach. Bazą do wyprodukowania takiej plisy, jest przygotowanie szablonu okna. Na tej podstawie firmy precyzyjnie docinają tkaniny, tak aby konstrukcja osprzętu i materiał wpisały się w odpowiednią figurę geometryczną.

Jakie przesłony okienne polecamy?

Z naszych kolekcji polecamy materiały pojedyńcze, lepiej poddające się wycinaniu kształtów o grubszym splocie i nieco większej gramaturze, niż tkaniny z grupy podstawowej. Sztywniejsze materiały utrzymują również dłużej kształt. Klienci mają do dyspozycji bogatą paletę kolorystyczną tkanin do plis. W zależności od wyboru wzoru, koloru czy struktury, mogą nadać odpowiedni charakter swoim wnętrzom. Z gwarancją wykonywane są gabaryty przy podstawie w przedziale od 130 cm do 160 cm. Montaż przebiega bezpośrednio na skrzydle okiennym w obrębie światła listew przy szybowych lub nawierzchniowo, poza światło szyby na odpowiednich kątownikach, co nie przeszkadza w korzystaniu z okna.

Nietypowe kształty okien nie są przeszkodą

W przypadku nietypowych kształtów, szczególnie trapezów sprawdzą się również żaluzje poziome aluminiowe i drewniane. Podobnie, jak plisy możemy zamontować je bezpośrednio na skrzydło okienne. Natomiast w porównaniu z plisami, żaluzje są bardziej masywne w swoim wyglądzie. Co więcej modele w kształtach z wykończeniem łukowym są mniej dostępne na rynku. Produkcja ich jest bardziej skomplikowana i pracochłonna niż plis.

nietypowe kształty okien i przesłon okiennych

Przy większych przeszkleniach, wysokich oknach zakończonych u góry łukiem stosuje się najczęściej żaluzje pionowe z szynami górnymi giętymi w pionie. Duże okna wymagają innego rozwiązania, niż montaż na skrzydle okiennym, tutaj najczęściej wychodzimy z montażem na ścianę lub sufit. Maksymalny kąt gięcia szyny to 110 stopni, maksymalna szerokość do wykonania to 460 cm, a wysokość 400 cm, sterowanie odbywa się przy pomocy koralika i sznurka. Żaluzje pionowe to również doskonałe rozwiązanie przy skośnych ścianach, gdzie z łatwością dzięki wysokości poszczególnych pasów tkaniny, można dopasować wysokością przesłony do wysokości i kształtu ściany. Lamele składają się w kierunku większej wysokości. Żaluzja pionowa jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ oprócz możliwości zasłonięcia i odsłonięcia szyby, możemy odpowiednio ustawiać płatki w taki sposób, by wpuścić światło do pomieszczenia i doświetlić wnętrze.

Jakie wybrać przesłony okienne na dziś?

Jednym z najciekawszych ostatnio na rynku i najnowszych rozwiązań jest specjalna folia tkaninowa o nazwie Squid. Kilka lat temu jeden z liderów branży marki Anwis wprowadził ją na rynek. Jest to o tyle wszechstronne rozwiązanie, że nie ogranicza nas ani kształt ani gabaryt przeszkleń. Transparentna tkanina, która zatrzymuje rażące promienie słoneczne, ale nie w 100%, produkowana jest w brytach o wysokości 130 cm, ma gramaturę 105g/m2. Może ona być docinana do dowolnych kształtów i wymiarów, zasadniczo bez ograniczeń, ponieważ odcinki możemy łączyć. To co odróżnia ją od innych foli, to że możemy użyć ją wiele razy. Producent podaje że możemy ją przyklejać i odklejać co najmniej 200 razy, a przy tym nie traci swoich cech. Jest to tkanina samoprzylepna, którą kleimy bezpośrednio do przeszklenia.

Dlaczego to jest tak ciekawy produkt?

Bezinwazyjny montaż sprawia, że nie naruszamy struktury szyby i profili okiennych. Sam materiał nie roluje się i nie pozostawia śladów na gładkiej powierzchni szyby. Squid pasuje do każdego typu, kształtu i rozmiaru okna. Jak podaje dostawca ogranicza o 33,3% promieniowanie słoneczne, posiada atest trudnopalności i certyfikat antybakteryjny. Jest również odporna na wilgoć i wysokie temperatury. W związku z tym nadaje się do obiektów, instytucji użyteczności publicznej, szpitali i placówek oświatowych. Doskonale sprawdzi się przy niestandardowych oknach i większych powierzchniach, gdzie klasyczne rozwiązania, ze względu na swoje ograniczenia gwarancyjne, nie mogą być zastosowane. Można z niej wycinać dowolne kształty, co sprawdzi się przy okrągłych oknach, czy przeszkleniach typu „bawole oko”.

Inny rodzaj przesłon

Na rynku przesłonowym mamy również shuttersy – rodzaj okiennic wewnętrznych, które składają się z poziomych drewnianych klepek. Wyglądają podobnie jak żaluzje drewniane. Poziome klepki możemy ustawić pod różnych kątem za pomocą specjalnego pokrętła, dzięki temu kontrolujemy dopływ światła do pomieszczeń. Shuttersy wpływają na poziom hałasu we wnętrzu i mają wartości termoizolacyjne. Można je wykonać w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki zastosowaniu obramowaniu. Ościeża takiej przesłony możemy dowolnie przycinać do konkretnego kształtu. Wyglądają bardzo elegancko, ale ze względu na zastosowanie naturalnych komponentów, są dość drogim produktem.

przesłony okienne inny rodzaj

W sytuacji, kiedy dedykowane rozwiązania nie spełniają estetycznych czy praktycznych oczekiwań Klientów, część osób skłania się do stosowania tradycyjnych rozwiązań. Jeśli tylko mamy miejsce montażowe u góry i po bokach nietypowego okna, możemy zastosować modele przestrzenne. Są to: rolety materiałowe na przykład dzień/noc bez prowadzeń bocznych, żaluzje drewniane, rolety rzymskie. Mamy także zasłony, które zasłonią całą wnękę z kształtem.

W pewnych sytuacjach montażowych może to być nawet bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Natomiast ukrywamy oryginalny kształt, przez co pomieszczenie może stracić swój indywidualny charakter. Jak widać na rynku jest wiele różnych przesłon, dopasowanych do potrzeb i portfeli Klientów.

© 2021 Świat Rolet. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Blog

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin