Skontaktuj się z nami
91 880 35 55

Na etapie budowy lub modernizacji budynków, bardzo często nasi Klienci zastanawiają się, które z rozwiązań będzie lepsze: żaluzje fasadowe, czy rolety zewnętrzne? Nowoczesne budownictwo narzuciło pewne standardy i stąd coraz częściej w projektach umieszczane są przez architektów żaluzje fasadowe, a coraz rzadziej rolety zewnętrzne.

Żaluzje fasadowe ANWIS

Żaluzje fasadowe to nowoczesne i estetyczne przesłony zewnętrzne, montowane od strony elewacji, ich podstawowa funkcja to ochrona przed słońcem i wysoką temperaturą. Jak podają producenci między innymi marka Anwis, podczas upałów powyżej 35 stopni Celsjusza żaluzje mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10 stopni.

Żaluzje fasadowe to alternatywa dla rolet zewnętrznych, szczególnie pod względem estetycznym. Zbudowane są z delikatnych poziomych lameli o grubości 0,4 mm i szerokościach płatków: 65 mm, 70 mm, 80 mm, 90 mm. Lamele wyprofilowane są w kształty spłaszczonych liter C, Z, S, F dzięki temu osiągamy rożny stopień zaciemniania wnętrza. Pakiet lameli utrzymywany jest przez rynnę górną i przeznaczony do regulacji w poziomie w obrębie do 180 stopni nachylenia. Zmiana kąta ustawienia lameli umożliwia regulację dostępu światła do pomieszczenia i ułatwia rotację powietrza we wnętrzach. Wysokość pakietu lameli po złożeniu jest rożna w zależności od zastosowanego kształtu płatka, modelu systemowego i wysokości okna.

Anwis - żaluzje fasadowe

Dowiedz się więcej: Rolety zewnętrzne mniejsze rachunki i najlepsza izolacja termiczna w ciągu całego roku.

Żaluzje dostępne są do maksymalnej szerokości 450 cm i wysokości do 500 cm, co daje duże możliwości dopasowania przesłony do stolarki okiennej, dużo większe niż rolet zewnętrznych. Bardzo często już na etapie projektu domu Klienci planują przesłony zewnętrzne i ich wybór pada właśnie na żaluzje fasadowe, ponieważ są eleganckie, komponują się z nowoczesną architekturą i są bardzo praktyczne w doświetlaniu i zasłanianiu wnętrz, a przy tym dzięki różnorodności rozwiązań systemowych można je zamontować na każdym etapie budowy lub po jej zakończeniu.

Rozróżniamy żaluzje fasadowe

  • natynkowe
  • i podtynkowe do zabudowy.

Modele natynkowe występują z osłonami maskującymi górnymi o grubości 1,5 mm lub 2 mm, które zasłaniają pakiet lameli po złożeniu lub kasetami w kształcie kanciastym i owalnym. Dostępne jest prowadzenie boczne w postaci prowadnic listowych lub w postaci stalowych linek bocznych. Zalecany montaż do wnęki okiennej lub poza wnękę, zasłaniając cały otwór. Żaluzje fasadowe występują ze sterowaniem elektrycznym – silnikami przewodowymi, radiowymi na pilota, lub sterowaniem inteligentnym typu smart home marki Somfy. Istnieje możliwość zastosowania automatyki pogodowej na przykład czujników wiatrowo- wstrząsowych i czujników słonecznych.

Natomiast modele podtynkowe przeznaczone są do zabudowy, pod warstwą elewacji, przy takim rozwiązaniu nie widać ani górnej części żaluzji, gdzie składają się lamele, ani prowadnic, które również są zabudowane. Z zewnątrz widzimy ruchomy pakiet lameli. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, stosowane najczęściej w nowym budownictwie. Żaluzje fasadowe są odporne na warunki atmosferyczne, lamele są pokryte specjalnym lakierem, a pasmanteria wykonania jest z włókien poliestrowych z dodatkiem Kevlaru, można je czyścić na mokro najlepiej gąbką z dodatkiem lekkiego detergentu myjącego, ewentualnie odtłuszczającego, nie wolno przy tym stosować rozpuszczalników.

Żaluzje fasadowe marki ANWIS

Podczas burz i wichur producenci zalecają złożyć żaluzje, aby pióra nie zostały wyrwane przez porywiste podmuchy. Gama kolorystyczna żaluzji jest przygotowana i dopasowana do kolorystyki stolarki okiennej, dostępnej na naszym rynku. Kolekcje producentów pozwalają idealnie dopasować kolorystykę żaluzji do nowoczesnych i klasycznych budynków.

Żaluzje fasadowe to przede wszystkich efektywna ochrona przeciwsłoneczna wnętrz, element wygłuszający hałasy z zewnątrz i elegancki element elewacji budynku. W naszej ofercie znajdziecie Państwo większość modeli dostępnych na rynku zarówno natynkowych jak i podtynkowych. Polecamy produkty takich marek jak: Anwis, Selt i Hella.

Przeczytaj również: Rolety lub żaluzje na okres zimowy, dekorujemy zgodnie z najnowszymi trendami

Lato w pełni? W końcu! Nieprawdaż? Każdy z nas cieszy się tą, skłaniającą do wielu przyjemnych aktywności porą roku. Jednak potrafi ona również dać się nam we znaki. W szczególności wysokimi temperaturami, od których chętnie odpoczywamy w chłodnych wnętrzach naszych domów i mieszkań. Jak udaje nam się osiągnąć właściwą temperaturę? Lub: co robimy źle, że nasze mieszkanie przypomina szklarnię? Ten artykuł z pewnością pomoże Ci zrozumieć, jakie przesłony wewnętrzne sprawdzają się najlepiej pod wieloma względami: estetyką, bezpieczeństwem, regulacją temperatur oraz prywatności. Zapraszamy.

Przeczytaj również: Ciesz się pełnią lata w zdrowych warunkach – czyli jak walczyć z upałami od zewnątrz

Zalety przesłon wewnętrznych

Obecnie ma je chyba każdy. Ciężko dostrzec dom, mieszkanie, biurowiec czy sklep, który nie zadbał o przesłony wewnętrzne. Trudno się dziwić, ponieważ pełnią one bardzo istotne funkcje w naszych mieszkaniach. Jakie?

  • Zapewniają prywatność i bezpieczeństwo, osłaniając wnętrza przed ciekawskim okiem przechodniów;
  • Pomagają zadbać o właściwą temperaturę zarówno latem, jak i zimą;
  • Zdobią mieszkania, harmonijnie dopasowując się do aranżacji;

Wszystkie te zalety i jeszcze więcej mają znane powszechnie pod wieloma nazwami przesłony, rolety lub żaluzje.

Rolety wewnętrze - jak wybrać

Nowoczesność i elegancja, czyli przesłony jako akcent dekoracyjny

Rozpoczynając od ostatniego z wymienionych punktów rolety to prosty sposób na to, aby nadać swojemu domowi zupełnie nowy i świeży wygląd bez konieczności inwestowania wysokich kwot. Żaluzje to łatwy, szybki i niedrogi sposób na unowocześnienie aranżacji Twojego wnętrza poprzez efektowny design samych przesłon, ale również kontrolowanie mocy i kierunku światła, które wpuszczamy do środka mieszkania. Podobną rolę pełnią zasłony, jest jednak kilka zasadniczych różnic, które ułatwią wybór. Co zatem lepsze: rolety czy zasłony?

Chociaż to tradycyjne, materiałowe zasłony od wielu lat dominowały we wnętrzach domów i mieszkań, a także lokali użytkowych, obecnie, w tak szerokiej ofercie przesłon, coraz częściej odchodzi się od nich całkowicie na rzecz stylowych rolet lub żaluzji. Dlaczego? Jednym z powodów jest to, że zasłony mogą nie pasować do estetyki każdego pomieszczenia, szczególnie tych w jednym z wielu nowoczesnych stylów wykończenia. Wybór niewłaściwego stylu i koloru zasłon może spowodować efekt pomieszczenia przytłoczonego i przestarzałego, szczególnie jeśli pokój jest mały lub niestandardowych wymiarów. Rolety natomiast są niezwykle wydajne pod względem zajmowanej przestrzeni. Właściwie wymierzone i zamontowane zupełnie nie wpływają na wielkość pomieszczenia, oferując dodatkowo wszystkie zalety zasłon i więcej. Bez problemu zmieszczą się również w niewielkich pomieszczeniach.

Nawet w większych pokojach wiele osób pozostaje jedynie przy roletach. Sprawiają one, że pomieszczenie jest bardziej otwarte. Różne opcje regulacji wpadania naturalnego światła do pomieszczenia pozwalają zadbać o stylowy wygląd oraz kameralność. Otwierając je całkowicie lub częściowo, wpuszczasz tyle powietrza i światła, ile chcesz.

Prywatność i bezpieczeństwo

Ochrona prywatności to kolejna zaleta. Styl budowy obecnych nieruchomości nie zawsze oferuje wystarczającą przestrzeń, aby nasze okna nie były w zasięgu wzroku sąsiada, czy przechodniów. Często dość blisko znajduje się inny budynek mieszkalny, a nasza prywatność jest narażona na bycie ograniczaną, czego we własnym mieszkaniu z pewnością nie chcemy. Należy pamiętać, że prywatność to również bezpieczeństwo. Nasze rolety są dostępne w szerokiej gamie trwałych tkanin, w tym tkaninach filtrujących i blokujących światło. Takie rozwiązania pozwalają na pełną kontrolę światła i prywatności. Jeśli szukasz całkowitej prywatności i zaciemnienia, to rolety zaciemniające, takie jak tradycyjne rolety oraz rolety dzień noc będą właściwym wyborem. Zapewnią doskonały sen i absolutną prywatność. Doskonale sprawdzą się w sypialniach, łazienkach, a nawet kuchni, ponieważ po drugiej stronie nie widać niczego, co dzieje się wewnątrz.

Jeśli jednak Twoim celem jest optymalne wykorzystanie naturalnego światła w pokoju z opcją zachowania prywatności, najlepsze będą klasyczne żaluzje. Rolety dzień noc również sprawdzą się w tej roli, częściowo blokując promieniowanie słoneczne, wedle indywidualnych potrzeb.

Idealnym dodatkiem do miejsc, w których spędzasz najwięcej czasu, salonu lub pokoju dziecięcego są rolety wykonane z tkaniny przeciwsłonecznej. Wpuszczają światło, ale chronią Ciebie i Twoją rodzinę przed silnymi promieniami ultrafioletowymi (UV). Wśród tego rodzaju przesłon klienci często sięgają po rolety rzymskie i zasłony Flex. Efektowne i budujące bardzo przyjemny nastrój rolety rzymskie i zasłony potrafią odmienić wnętrze i zaoferować wszystkie zalety praktycznych przesłon wewnętrznych.

Dobrej jakości przesłony wewnętrzne

Skuteczna walka z upałem – jakie przesłony wybrać i na co zwrócić uwagę

Kontrola temperatury i trwałość to w sezonie letnim najistotniejsze z zalet. Szukamy różnych sposobów na upał, sprawdzając najróżniejsze teorie. Czy w upały okna pozostawiać zamknięte, czy otwarte? Trzymać rolety maksymalnie zamknięte, czy pozostawić wpadające stróżki światła? Ile ludzi, tyle teorii. Dobrze jest wiedzieć, że rolety to dodatek bezpieczny i niestanowiący zagrożenia dla nas, dzieci czy zwierząt. Z całą pewnością bezpieczniejsze rozwiązanie niż wiatrak, klimatyzacja czy inne podobne wynalazki, które znajdują się w naszych domach, kiedy walczymy z upałem. Dzięki różnym możliwościom rolet, wyboru materiałów, ustawienia rolet, możemy kontrolować nie tylko jasność w pomieszczeniu, ale również temperaturę.

Rolety są łatwe w czyszczeniu. Przy większości materiałów wystarczy po prostu regularnie przecierać je wilgotną ściereczką. To czyni je idealnymi do domu rodzinnego, w którym są zwierzęta i dzieci. W przeciwieństwie do innych typów przesłon, dobrej jakości rolety i żaluzje są bardzo trwałe. Charakteryzują się mocną strukturą i wysokiej jakości tkaninami, które oferują lata użytkowania przy zachowaniu swoich właściwości i estetycznego wyglądu.

Rodzaje przesłon wewnętrznych

Rolety tkaninowe to obecnie obok żaluzji najpopularniejsze przesłony wewnętrzne. Występują w wielu materiałach, zarówno jednolitych, jak i wzorzystych. Ogromny wybór rodzajów materiałów i kolorystyki pozwala idealnie dopasować rolety do stylu i koloru wnętrza.

Wśród rolet tkaninowych można wyróżnić rolety bez obudowy, które głównie pełnią rolę przeciwsłoneczną, a ich mechanizm jest nam dobrze znany. Materiał nawinięty na rolkę z regulacją za pomocą koralików. Posiadają różne rozmiary, pozwalając na właściwe dopasowanie ich do okien.

Rolety w kasecie są bardzo podobnym rozwiązaniem do rolet bez obudowy, jednak montowane są do ściany lub sufitu, a cały mechanizm – rolka wraz z roletą znajduje się w estetycznej kasecie. Zabezpiecza ona materiał przed kurzem i sprawia, że rolety wyglądają bardzo estetycznie. Tej samej estetyki możemy spodziewać się po roletach w pełnej obudowie, również dostępnych w naszej ofercie.

Dynamicznie zyskujące na popularności rolety dzień / noc charakteryzują się podwójną powierzchnią z naprzemiennymi pasami, które w zależności od ustawienia przepuszczają mniej lub więcej światła. Występują w nieco mniejszej gamie kolorystycznej niż rolety tkaninowe tradycyjne, jednak swobodnie wybierzesz z oferty model pasujący do Twojego wnętrza.

Plisy to nowoczesne rozwiązanie, będące połączeniem żaluzji i klasycznej rolety materiałowej. Ta niezwykle funkcjonalna osłona przeciwsłoneczna to wysokiej jakości tkanina zagięta w fałdy, co pozwala materiałowi złożyć się w harmonijkę.

Równie nowoczesne przesłony Panel Track to wariacja na temat rolet i żaluzji pionowej. Efektowne ekrany/panele rozsuwają się w zależności od potrzeb i oczekiwanego efektu. Dzięki możliwości wykonania paneli w różnych kolorach możesz zaskoczyć gości i domowników kreatywnym połączeniem.

Jak widać na przykładzie plis i Panel Track jest coraz więcej nowoczesnych rozwiązań dostosowanych to różnych nieruchomości oraz potrzeb ich mieszkańców. Chociaż znane z nazwy rolety rzymskie w nowej odsłonie można swobodnie zaliczyć również do tej grupy, tak samo, jak zasłony Flex. Wykonywane na wymiar z dużą dowolnością tkanin i kolorów, znajdują wielu zwolenników.

Rolety dachowe – ostatnia z grup rolet tkaninowych. Niezwykle praktyczne, spełniające swoją rolę głównie w zakresie regulacji temperatury i przepływu światła. Wykonane z bardzo trwałych materiałów, odpornych na słońce i wysokie temperatury. Materiał, z którego wykonane są rolety dachowe oferuje dodatkowo funkcję termoregulacji, niezwykle przydatną w upalne, słoneczne lato i nie tylko.

Przesłony wewnętrzne - dopasuj je do swojego wnętrza

Żaluzje

Żaluzje to bardzo tradycyjny dodatek osłaniający wnętrza naszych domów. Niegdyś głównie aluminiowe, dziś w ofercie żaluzji poziomych znajdziemy również żaluzje drewniane. Prosta konstrukcja, wiele stopni ustawienia i trwałość to zalety wymieniane przez użytkowników. Występują również żaluzje pionowe, do niedawna kojarzone głównie z żaluzjami w biurach, teraz sprawdzają się także w nowoczesnych wnętrzach.

Dopasuj przesłony do swojego budżetu

Bez wątpienia powyżej opisane możliwości różnorodnych przesłon wewnętrznych dają komfort wyboru. Opcji jest wiele, a wszystko zależy od takich czynników, jak rodzaj okna, ekspozycja okien względem położenia słońca, stylu wnętrza, indywidualnych oczekiwań użytkowników i wielu innych.

Budżet jest jednym z wyżej wymienionych czynników. W zależności od ilości okien koszt przesłon i ich montażu może sięgać kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc przed ostateczną decyzją zweryfikować swoje potrzeby i dopasować je do budżetu. Nie zapominaj jednak o jakości.

Jeśli nie wiesz jakie rolety lub żaluzje będą odpowiednie dla Twojej nieruchomości, zawsze możesz poradzić się specjalisty, który podpowie i dokładnie wymierzy przesłonę, aby optymalnie wykorzystać wszystkie jej funkcje.

Może Cię zainteresować: Rolety lub żaluzje na okres zimowy, dekorujemy zgodnie z najnowszymi trendami

Upał, problem z odpoczynkiem, brak apetytu, kłopoty ze skupieniem i ogólna niechęć do jakichkolwiek zajęć i aktywności. Czy tak ma wyglądać te lato? Nie musi! Na szczęście obecna bogata oferta rozwiązań przeciwko upałom pozwoli zadbać Ci o komfortową temperaturę w mieszkaniu, domu, na działce i gdzie tylko chcesz. Co więcej, tak duży wybór produktów umożliwia dopasowanie rozwiązania do Twojego budżetu i co najważniejsze – oczekiwań.

Klimat od lat odczuwalnie się zmienia. Kiedyś w naszej strefie klimatycznej baseny, oczka wodne były niezwykle wymagające do utrzymania i mało praktyczne ze względu na nieodpowiedni klimat i zbyt mało upalnych dni, aby z nich korzystać. Obecnie tendencja jest inna. Zmienia się również tryb życia ludzi, którzy szukają możliwości, aby spędzać czas na powietrzu: balkonie, ogrodzie czy tarasie, szczególnie latem.

Jak przygotować się do upalnego sezonu? Jak działać kiedy pierwsze upały dały się Tobie we znaki? W prosty sposób możesz obniżyć temperaturę wewnątrz mieszkania nawet o 10 stopni – to nie żart! Jak? Podpowiadamy.

Jak zadbać o odpowiednią temperaturę w domu na etapie projektu i budowy?

Zachęcony wstępem z pewnością z zapartym tchem i zaciekawieniem przechodzisz do dalszych części tego artykułu. Zrozumiałe. Co więcej – jeśli jeszcze jesteś na etapie projektowania lub budowy domu, czytając ten artykuł, masz szansę podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą cieszyć się przyjemną temperaturą w mieszkaniu bez względu na pogodę.

W tym przypadku mowa o izolacji zewnętrznej. Oczywiście, możesz wykonać ją także wtedy, kiedy budynek jest wykończony i użytkowany, jednak jest to koszt, który najłatwiej wliczyć w koszty wykończenia domu. Wtedy nie będzie on tak dotkliwy, a to właśnie wysoki koszt jest tym, co często skłania do poszukiwania tańszych, nie zawsze dobrych rozwiązań.

Izolacja zewnętrzna? Przecież to rozwiązanie sprawdzające się zimą!

Oczywiście. Nie ma żadnego błędu w takim rozumieniu właściwości izolacji zewnętrznej. Doskonale utrzymuje ciepło w domu w chłodniejsze dni. Jednak działanie to sprawdza się w dwie strony, ostatecznie rolą izolacji jest ograniczenie przepływu ciepła pomiędzy dwiema strefami. Zimą ciepło generowane przez źródła, będące w naszym mieszkaniu jest zatrzymywane przez izolację. Latem natomiast izolacja separuje nasz dom od zewnętrznego upału, utrzymując przyjemny, naturalny chłód wewnątrz. Podsumowując, izolacja zewnętrzna w miesiącach letnich zapobiega nagrzewaniu się naszego mieszkania i jest jedną z metod walki z upałem.

Jak działa izolacja zewnętrzna?

W większości przypadków mówiąc o izolacji zewnętrznej, mamy w zamyśle izolację wełną lub włóknem szklanym, które działają na zasadzie uwięzienia drobnych pęcherzyków powietrza w strukturze użytego materiału. Na przykład izolacja za pomocą paneli EPS składa się w 98% z powietrza, co czyni ją wyjątkowo lekką i praktyczną w swojej funkcji, ponieważ powietrze jest bardzo dobrym izolatorem. Dzięki procesowi uwięzienia pęcherzyków powietrza w materiale izolacyjnym skutecznie unika się wymiany ciepła, bez względu na to czy na zewnątrz jest cieplej niż w środku, czy odwrotnie – temperatury na zewnątrz są bardzo niskie. Ciepłe powietrze nie ominie łatwo, ani szybko takiej bariery, czyniąc izolację termiczną skuteczną metodą walki z upałem.

Markizy i pergole źródłem przyjemnego cienia

Stało się. Wydatki związane z budową domu, remontem czy renowacją wnętrza pochłonęły dominującą część budżetu, a upały nie czekają na kolejny zastrzyk gotówki. Wykonanie elewacji zewnętrznej w celu izolacji termicznej na tym etapie odpada. Co proponujemy?

Najpopularniejsze i jedno z najbardziej korzystnych finansowo rozwiązań: markizy i pergole. Warto zacząć od wytłumaczenia czym one są, gdyż nazwy w zależności od zwyczajów bywają tak różne, że „daszek, daszkowi nierówny”.

Pergola

Pergola to nic innego jak konstrukcja zewnętrzna, niezwykle często widoczna w zabudowie jednorodzinnej. Wykonana tradycyjnie z drewna konstrukcja osłaniająca część ogrodu lub tarasu ma na celu zacienienie określonej przestrzeni. Jak sam opis wskazuje, nie zawsze ma ona bezpośredni wpływ na temperaturę wewnątrz domu, jednak stanowczo zapewnia doskonałą bazę do stworzenia efektownej i praktycznej aranżacji, w której chętnie spędzimy wolne chwile na świeżym powietrzu i zminimalizujemy ilość promieni słonecznych przedzierających się do wnętrza domu.

Obecnie pergole wykonywane są nie tylko z drewna, ale również metali czy aluminium. Najpopularniejsze są jednak wciąż drewniane pergole. Ludzie cenią pergole ze względu na ich uniwersalność, ponadczasowość, cenę i efekt końcowy. W zależności od upodobań i stylu domu można zbudować pergolę w stylu boho, rustykalnym, klasycznym, a nawet minimalistycznym i nowoczesnych. Różnorodność zadaszeń to kolejna zaleta. Mogą być to bujne rośliny porastające szkielet pergoli, baldachim, strzecha, szkło, pleksi i wiele innych. W stylu nowoczesnym pergola z aluminium, malowana proszkowo o prostej konstrukcji wpasuje się w najbardziej minimalistyczny projekt domu.

Fakt, że pergola nie jest drogim rozwiązaniem na upały sprawia, że możemy zabudować nią naprawdę dużą część ogrodu lub terenu wokół domu, jednocześnie nie pozostawiając luk w domowym budżecie. Zacienienie miejsc bezpośrednio wokół domu pozwoli również na to, aby wewnątrz było chłodniej, gdyż promienie słońca nie docierają bezpośrednio do domu, a są zatrzymywane przez skrupulatnie zacienione przestrzenie w pobliżu budynku.

Markizy

Ulubione rozwiązanie osób mieszkających nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale również w blokach. Tak zwane „daszki” to mniej lub bardziej automatyczne rozwiązania na tarasy, balkony i patia. Markizy, wspomniane wcześniej pergole czy jakiekolwiek inne elementy uniemożliwiający wpadanie promieni słońca do wnętrza dom są niezbędne, aby móc spędzić to lato w zdrowych i przyjemnych warunkach. Oferowane przez nas markizy marek: Selt, Mol, Dragon, Hella to ikony wśród wysokojakościowych markiz, których zalet nie ma końca. Przede wszystkim są skuteczne, czyli idealnie przepuszczają światło, jednocześnie zapewniając cień i chroniąc przed nagrzewaniem. Duży zasięg markizy pozwala na osłonięcie naprawdę znacznej części wokół budynku, dbając o to, aby w czasie największego słońca, jego promienie zatrzymywały się na powierzchni daszka markizy.

Powodem ogromnej popularności, jaką zdobyło to rozwiązanie, jest fakt, że markizy kasetowe zajmują bardzo mało miejsca w przeciwieństwie np. do pergoli, czy różnego rodzaju parasolek ogrodowych. Kiedy są w pełni zwinięte, niemal nie rzucają się w oczy, a obecnie dostępne wręcz zdobią dom. W razie potrzeby, można je otworzyć, a dodatkowo regulować zasięg w zależności od oczekiwanego efektu.

Wśród markiz warto wyróżnić markizę dachową oraz markizę pionową. Markiza dachowa, czyli markiza na okno dachowe to markiza zaciemniająca, pozwalająca zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem najbardziej wymagających części domu pod względem nagrzewania, czyli poddasza.

Markiza pionowa to również produkt odbiegający nieco od standardowego wyobrażenia typowej włoskiej markizy. Przypominająca pionowe rolety tkaninowe markiza pionowa jest idealną osłoną na balkony w nowoczesnych mieszkaniach.

Wielość kolorów, forma materiałów i stylów pozwala dobrać markizy do stylu swojego domu i cieszyć się chłodem wewnątrz, jak i korzystać z cienia na zewnątrz własnej nieruchomości.


Przeczytaj także:
Rolety zewnętrzne mniejsze rachunki i najlepsza izolacja termiczna w ciągu całego roku.


Rolety zewnętrzne – nie tylko bezpieczeństwo

Nie jest to może pierwsza odpowiedź nasuwająca nam się na myśl w odpowiedzi na pytanie: jak skutecznie walczyć z upałami. Właśnie dlatego taki rozdział znalazł się w tym artykule. Jeśli masz już rolety zewnętrzne, rolety antywłamaniowe i korzystasz z nich głównie kiedy planujesz dłuższą nieobecność – nie wykorzystujesz ich potencjału w pełni. Wyjaśniamy.

Dobrej jakości rolety zewnętrzne, często nazywane roletami antywłamaniowymi, pełnią kilka niezwykle ważnych funkcji, w tym tą, która interesuje nas w upalne dni, jak dziś. Przeciwwłamaniowe, wygłuszające i … doskonale chroniące przed upałem. Dlaczego? Lamelki żaluzji wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości aluminium, czyli materiału szczególnie wytrzymałego, żaroodpornego i odpornego na różne warunki pogodowe w tym również silne nasłonecznienie. Perfekcyjnie radzą sobie z promieniami słońca odbijając je, niczym tarcza ochronna. Dodatkowa przestrzeń pomiędzy roletami a oknem to kolejna bariera, przez którą ciężko przedrzeć się upałowi. Jeśli więc tak, jak dziś – żar leje się z nieba, a Ty zastanawiasz się, jak długo jeszcze wytrzyma wiatrak lub ile zapłacisz za nadużywanie klimatyzacji – opuść rolety zewnętrzne. Najlepiej jak najwcześniej, aby dom nie zdążył się nagrzać.

Minusem może być pełne zaciemnienie. Nie jest to jednak kontrargument na dokuczliwą temperaturę zagrażającą dobremu samopoczuciu, zdrowiu, a czasami nawet życiu i to nie tylko nas, ale również naszych zwierząt oraz pielęgnowanych roślin. Dla obawiających się „egipskich ciemności” lub troszczących się o niezakłócony proces fotosyntezy swoich roślin rozwiązaniem mogą być rolety screen, inaczej – refleksole. Materiały, które stosuje się do ich wykonania, absorbują światło przed szybą i oddają całe ciepło na zewnątrz, zabezpieczając pomieszczenia przed nagrzaniem. Wybierając odpowiednią przepuszczalność światła, możesz dobrać je do swoich oczekiwań.

Porady specjalisty:

  • Aby wybrać idealną markizę, należy zwrócić uwagę na godziny maksymalnego nasłonecznienia oraz kierunku padania promieni słonecznych na elewację. Nie zawsze klasyczna pozioma markiza zapewni wystarczającą ochronę przed słońcem. Konieczna może okazać się markiza pionowa, tzw. refleksole lub inne ze wspomnianych rozwiązań.
  • Może niewielką, ale jednak ulgę przed upałem może również zaoferować moskitiera. To zawsze częściowa osłona przed promieniami słońca, a przede wszystkim pozwala na pełne otwarcie okien i drzwi, aby zrobić przewiew w najbardziej upalne momenty dnia.
  • Jeśli zależy Ci na utrzymaniu odpowiedniego efektu wizualnego swojej nieruchomości, zadbaj o to, aby wszelkie dodatki, również te ułatwiające walkę z upałem, były dobrane do stylu Twojego domu. W ten sposób pogodzisz piękne z pożytecznym i zapewnisz sobie rozwiązanie na długie lata.

Przeczytaj także:
Moskitiery w walce z insektami i pyłkami

Jak przygotować się do sezonu wiosenno-letniego, żeby skutecznie walczyć z insektami i pyłkami.

Po niezbyt przyjemnej zimie w naszej strefie klimatycznej, gdzie walczymy bardziej z deszczem i wiatrem niż z mroźną temperaturą oczekujemy z utęsknieniem ciepłych dni. Zmiany klimatyczne w Polsce na przestrzenni ostatnich lat, sprawiły że coraz rzadziej obserwujemy czas przedwiośnia. Okres przesilenia wiosennego, to dla nas czas przebudzenia, kiedy kończy się zima i zaczyna wiosna. Temperatura zmienia się dynamicznie i dość szybko następuje jej wzrost i co za tym idzie ze snu zimowego budzą się owady. Nasi Klienci już na przełomie marca i kwietnia zaczynają się interesować wszelkiego rodzaju moskitierami i rozwiązaniami, które nie tylko uchronią ich od niechcianych gości, ale też od alergenów latających w powietrzu.

Najbardziej popularne rozwiązanie

Najbardziej popularnym rozwiązaniem, po które Klienci sięgają skuszeni reklamami to zwykłe marketowe siatki, mocowane głównie na taśmy samoprzylepne lub na haczyki. Produkt tani i niestety słaby jakościowo. Tego typu siatki wykonane są najczęściej z białych perforowanych tkanin, zawieszonych na taśmach przylepnych. Biały kolor siatki jest bardzo niepraktyczny i kilka dni po zawieszeniu robi się brudny, a taśmy zostawiają klej na ramach okien. Co, więc wybrać?

Podstawową, praktyczna i wytrzymałą moskitierą jest moskitiera kołnierzowa.  Stała ramka wykonana z aluminium ekstrudowanego, odpornego na warunki atmosferyczne, wypełniona specjalną siatką, w kolorze szarym lub czarnym, siatka produkowana jest z włókna szklanego o ścisłym splocie. Moskitiera ramowa to doskonałe rozwiązanie do okien niewielkich rozmiarów, a także stolarki okiennej o nietypowych kształtach trapezu, trójkąta, czy owalu. Profil moskitiery ramowej ma grubość 10 mm, a kołnierz ma 14 mm długości, z gwarancją możemy wykonać wymiary maksymalne szerokość 2000 mm x wysokość 1300 mm.

Bezinwazyjny montaż przesłon wewnętrznych

Montaż jest bezinwazyjny, za pomocą haczyków-blaszek różnej wysokości w zależności od grubości ramy okiennej, blokujemy ramkę na oknie. Dlatego też w każdej chwili można ją zdemontować do mycia okien. Często spotykamy, szczególnie w blokach gdzie docieplano elewację w późniejszych latach, że warstwa elewacji zasłania ościeża okien. Rozwiązaniem jest zastosowanie moskitier ramkowych bezkołnierzowych, taki produkt ma w ofercie na przykład marka Anwis. Moskitiery ramkowe sprawdzą się  nie tylko jako zabezpieczenie przed insektami, ale też ochrona dla zwierząt domowych latem, kiedy wietrzymy pomieszczenia częściej. Ponieważ opcjonalnie możemy zastosować w nich siatki aluminiowe bądź stalowe, które są odporne na ostre zęby kotów, czy psie pazury. W ostatnich latach na rynku pojawiły się również siatki antyalergiczne, które z powodzeniem można zastosować w tego typu moskitierach. Mają one nieco inną budowę i strukturę niż siatki z włókna szklanego, wykonane są z materiałów tekstylnych w 100% poliestrowych poll-tex w kolorze szarym. Splot siatki jest ścisły i gęsty, po to by zatrzymywać dwa najczęstsze alergeny pyłki brzóz i traw oraz pyłki pokrzyw i ambrozji. Wykazuje bardzo wysoką  skuteczność i jest dedykowana szczególnie alergikom i małym dzieciom. Takie rozwiązanie mają w swojej ofercie marki Mol i Bamar.

          Dla Klientów, którzy często korzystają z okien, wyglądają, potrzebują stałego dostępu do parapetów zewnętrznych na przykład gdy są miłośnikami kwiatów, proponujemy  moskitiery rolowane kasetowe. Wersja pionowa dostosowana jest do okien, a rolowana poziomo do drzwi baklkonowych. Jak sama nazwa wskazuje siatka w tej moskitiery roluje się za pomocą wbudowanej sprężyny i chowa do kasety, co daje więcej możliwości niż siatki stałe. Natomiast tutaj już nie zastosujemy siatek aluminiowych czy antyalergicznych, ze względów technicznych.

Moskitiery drzwiowe rolowane poziomo

          W ostatnich latach moskitiery drzwiowe rolowane poziomo zostały wyparte przez bardziej kompaktowe i wygodniejsze systemy przesuwane, plisowane i na gąsienicach. Jednym z najpopularniejszym modeli jest moskitiera plisowana model Deora marki Akant, zaprojektowana pod większe powierzchnie drzwi balkonowych podwójnych i drzwi typu HS przesuwne. Konstrukcja moskitiery- rama mieści w środku pakiet plisowany siatki moskitierowej, taki set moskitierowy przesuwa się na lewo lub prawo i częściowo chowa w jeden z bocznych profili.

Producent dopasował również gabaryty moskitiery do coraz większych wymiarów przeszkleń, Deory produkowane są z gwarancją do 400 cm szerokości, kolorystyka jest standardowa: biały, antracyt, oraz w dwóch okleinach: złoty dąb i orzech. Dedykowane wielkości progów, pozwalają na idealne dopasowanie do typów drzwi przesuwnych lub rozwierno-uchylnych. Moskitiery na gąsienicach mają podobną zasadę działania, siatka chowa się w  jeden z bocznych profili, z tą różnica że jest gładka nie plisowana i dodatkowo, co jest nowością na rynku, set moskitierowy możemy na okres jesienno-zimowy wypiąć z konstrukcji i wpiąć wiosną ponownie.

          Producenci proponują swoim Klientom również moskitiery drzwiowe zawiasowe, czyli tak zwane ”drugie drzwi”, popularne w domkach na działkach  lub w domkach letniskowych, moskitiery tego typu mocowane są na zawiasach i blokowane najczęściej na magnes, co pozwala na swobodne otwarcie i dzięki samozamykaczowi zamknięcie bez naszego działania. Mniej popularne są już moskitiery przesuwne jedno lub dwuskrzydłowe o konstrukcji stałych paneli, poruszających się po szynach górnej i dolnej, nie są one jednak tak szczelne jak pozostałe model i wymagają sporo miejsca montażowego.

          Odkryciem ostatnich lat są rolety zewnętrzne tekstylne typu screen przeciwsłoneczne o właściwościach termicznych i chociaż nie są to moskitiery, dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin technicznych o plecionej ścisłej strukturze, odpornych na warunki atmosferyczne, pełnią role nie tylko ochrony przed insektami, ale i pyłkami unoszącymi się w powietrzu.

          Wybór moskitiery zależy od sytuacji montażowej i oczywiście budżetu Klienta, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed insektami i alergenami w okresie wczesnowiosennym, a nie letnim ze względu na terminy realizacji. Ponieważ zwlekając do lata na swoją moskitierę, możemy zostać dotkliwie pogryzieni.

Na rynku mamy szereg rozwiązań dostosowanych do klasycznych przeszkleń w kształcie prostokątów czy kwadratów. Natomiast Klienci, którzy posiadają okna trójkątne, w kształcie  trapezów, czy okrągłe mają nie lada wyzwanie by zasłonić swoje wnętrza. Nietypowe kształty stolarki okiennej spotykamy najczęściej w domach jednorodzinnych. Możemy zauważyć je przy skośnych dachach, nietypowych ścianach czy świetlikach lub przy indywidualnych projektach architektów. Dzięki zastosowaniu niebanalnych przeszkleń, tworzą oryginalne kubatury budynków. Nasi Klienci najczęściej stosują przy kształtach przesłony okienne wewnętrzne, których oferta jest dużo bogatsza niż w przypadku osłon zewnętrznych. Bazujemy tutaj najczęściej na żaluzjach plisowanych. Takie firmy jak Anwis, Decosun, czy Akant, przygotowały około 40 różnych rozwiązań, pasujących do nietypowych okien. Sterowanie odbywa się za pomocą uchwytów  usytuowanych na profilach poziomych, sznurków lub jest przystosowane do sterowania na wysokości, dzięki specjalnym łapkom.

Czas na idealne przesłony okienne

Często spotykamy szyby w kształcie: trójkątów prostokątnych, tutaj mamy model, gdzie odsłaniamy plisy od dołu ku górze, pod skosem zwijając materiał równolegle do przeciwprostokątnej. Przy oknach w kształcie trapezów, odpowiedni model plisy łączy dwa kształty. Prostokąt z trójkątem (trójkąt jest stały) z możliwością zasłaniania w jedna stronę, półokręgi, okręgi i ćwiartki wymagają modeli w kształcie – wachlarzy ruchomych i stałych. Plisy możemy też wykorzystywać do przesłonięcia nietypowych okien poziomych, stosowanych w ogrodach zimowych czy świetlikach. Bazą do wyprodukowania takiej plisy, jest przygotowanie szablonu okna. Na tej podstawie firmy precyzyjnie docinają tkaniny, tak aby konstrukcja osprzętu i materiał wpisały się w odpowiednią figurę geometryczną.

Jakie przesłony okienne polecamy?

Z naszych kolekcji polecamy materiały pojedyńcze, lepiej poddające się wycinaniu kształtów o grubszym splocie i nieco większej gramaturze, niż tkaniny z grupy podstawowej. Sztywniejsze materiały utrzymują również dłużej kształt. Klienci mają do dyspozycji bogatą paletę kolorystyczną tkanin do plis. W zależności od wyboru wzoru, koloru czy struktury, mogą nadać odpowiedni charakter swoim wnętrzom. Z gwarancją wykonywane są gabaryty przy podstawie w przedziale od 130 cm do 160 cm. Montaż przebiega bezpośrednio na skrzydle okiennym w obrębie światła listew przy szybowych lub nawierzchniowo, poza światło szyby na odpowiednich kątownikach, co nie przeszkadza w korzystaniu z okna.

Nietypowe kształty okien nie są przeszkodą

W przypadku nietypowych kształtów, szczególnie trapezów sprawdzą się również żaluzje poziome aluminiowe i drewniane. Podobnie, jak plisy możemy zamontować je bezpośrednio na skrzydło okienne. Natomiast w porównaniu z plisami, żaluzje są bardziej masywne w swoim wyglądzie. Co więcej modele w kształtach z wykończeniem łukowym są mniej dostępne na rynku. Produkcja ich jest bardziej skomplikowana i pracochłonna niż plis.

nietypowe kształty okien i przesłon okiennych

Przy większych przeszkleniach, wysokich oknach zakończonych u góry łukiem stosuje się najczęściej żaluzje pionowe z szynami górnymi giętymi w pionie. Duże okna wymagają innego rozwiązania, niż montaż na skrzydle okiennym, tutaj najczęściej wychodzimy z montażem na ścianę lub sufit. Maksymalny kąt gięcia szyny to 110 stopni, maksymalna szerokość do wykonania to 460 cm, a wysokość 400 cm, sterowanie odbywa się przy pomocy koralika i sznurka. Żaluzje pionowe to również doskonałe rozwiązanie przy skośnych ścianach, gdzie z łatwością dzięki wysokości poszczególnych pasów tkaniny, można dopasować wysokością przesłony do wysokości i kształtu ściany. Lamele składają się w kierunku większej wysokości. Żaluzja pionowa jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ oprócz możliwości zasłonięcia i odsłonięcia szyby, możemy odpowiednio ustawiać płatki w taki sposób, by wpuścić światło do pomieszczenia i doświetlić wnętrze.

Jakie wybrać przesłony okienne na dziś?

Jednym z najciekawszych ostatnio na rynku i najnowszych rozwiązań jest specjalna folia tkaninowa o nazwie Squid. Kilka lat temu jeden z liderów branży marki Anwis wprowadził ją na rynek. Jest to o tyle wszechstronne rozwiązanie, że nie ogranicza nas ani kształt ani gabaryt przeszkleń. Transparentna tkanina, która zatrzymuje rażące promienie słoneczne, ale nie w 100%, produkowana jest w brytach o wysokości 130 cm, ma gramaturę 105g/m2. Może ona być docinana do dowolnych kształtów i wymiarów, zasadniczo bez ograniczeń, ponieważ odcinki możemy łączyć. To co odróżnia ją od innych foli, to że możemy użyć ją wiele razy. Producent podaje że możemy ją przyklejać i odklejać co najmniej 200 razy, a przy tym nie traci swoich cech. Jest to tkanina samoprzylepna, którą kleimy bezpośrednio do przeszklenia.

Dlaczego to jest tak ciekawy produkt?

Bezinwazyjny montaż sprawia, że nie naruszamy struktury szyby i profili okiennych. Sam materiał nie roluje się i nie pozostawia śladów na gładkiej powierzchni szyby. Squid pasuje do każdego typu, kształtu i rozmiaru okna. Jak podaje dostawca ogranicza o 33,3% promieniowanie słoneczne, posiada atest trudnopalności i certyfikat antybakteryjny. Jest również odporna na wilgoć i wysokie temperatury. W związku z tym nadaje się do obiektów, instytucji użyteczności publicznej, szpitali i placówek oświatowych. Doskonale sprawdzi się przy niestandardowych oknach i większych powierzchniach, gdzie klasyczne rozwiązania, ze względu na swoje ograniczenia gwarancyjne, nie mogą być zastosowane. Można z niej wycinać dowolne kształty, co sprawdzi się przy okrągłych oknach, czy przeszkleniach typu „bawole oko”.

Inny rodzaj przesłon

Na rynku przesłonowym mamy również shuttersy – rodzaj okiennic wewnętrznych, które składają się z poziomych drewnianych klepek. Wyglądają podobnie jak żaluzje drewniane. Poziome klepki możemy ustawić pod różnych kątem za pomocą specjalnego pokrętła, dzięki temu kontrolujemy dopływ światła do pomieszczeń. Shuttersy wpływają na poziom hałasu we wnętrzu i mają wartości termoizolacyjne. Można je wykonać w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki zastosowaniu obramowaniu. Ościeża takiej przesłony możemy dowolnie przycinać do konkretnego kształtu. Wyglądają bardzo elegancko, ale ze względu na zastosowanie naturalnych komponentów, są dość drogim produktem.

przesłony okienne inny rodzaj

W sytuacji, kiedy dedykowane rozwiązania nie spełniają estetycznych czy praktycznych oczekiwań Klientów, część osób skłania się do stosowania tradycyjnych rozwiązań. Jeśli tylko mamy miejsce montażowe u góry i po bokach nietypowego okna, możemy zastosować modele przestrzenne. Są to: rolety materiałowe na przykład dzień/noc bez prowadzeń bocznych, żaluzje drewniane, rolety rzymskie. Mamy także zasłony, które zasłonią całą wnękę z kształtem.

W pewnych sytuacjach montażowych może to być nawet bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Natomiast ukrywamy oryginalny kształt, przez co pomieszczenie może stracić swój indywidualny charakter. Jak widać na rynku jest wiele różnych przesłon, dopasowanych do potrzeb i portfeli Klientów.

przesłony wewnętrzne

W okresie jesienno- zimowym mamy ogromna potrzebę ciepła w szerokim rozumieniu tego słowa. Na zewnątrz temperatura znacznie się obniża, dzień jest krótki, noc długa, a nasze domy ogarnia zimno i ciemność. Naturalną potrzebą w tym okresie jest zdecydowanie ocieplenie wnętrz zarówno pod względem energetycznym jak i wizualnym. Trendy w przesłonach zmieniają się może nie tak szybko, jak pory roku, ale wpływają na pewno na nasze samopoczucie. W okresie zimowym z pomocą przychodzą przede wszystkim tekstylia takie jak rolety tkaninowe, rzymskie i zasłony w ciepłych tonacjach, jak i naturalne produkty czyli żaluzje drewniane i bambusowe.

Jakie rolety i żaluzje zyskały w ostatnich latach popularność?

Największy wpływ na kształtowanie trendów okiennych ma od lat nowoczesna architektura i nowe technologie. Często spotykane  w nowym budownictwie duże przeszklenia obligują do zastosowania montażu ściennego. Najczęściej są to rolety i żaluzje wielkogabarytowe, sterowane elektrycznie z możliwością podłączenia pod system Somfy io-homecontrol, sterowane z aplikacji TaHoma, tworząc inteligentny dom. Analizując branżę dekoratorską kilka trendów zyskało miano ponadczasowych. Trend klasyczny to tendencja w wystroju bardzo zachowawcza, która zawsze się obroni, bo charakteryzuje się umiarem w dekoracji. Styl Glamour to blaski i przepych kolorów i wzorów, ornamenty i gra barw dla wszystkich ceniących w wystroju elegancję, a także szyk w szerokim tego pojęciu. Modernizm to trend będący inspiracją dla współczesnego minimalizmu, jak pisze pomysłodawca marki Albedo Design. W tkaninach to wzory i geometryczna, subtelna kolorystyka. Główna cechą tego stylu jest zacieranie granic między przestrzenią mieszkalną a światłem zewnętrznym. Styl, ten wnosi do wnętrz nowoczesność, dając jednocześnie światło i cień.

rolety na zime

Trend Eco

Trend Eco nawiązuje barwami do natury, kolory ziemi w swojej uniwersalności  nadają się do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych.  Właśnie ten ostatni trend z powodzeniem otuli nasze domy na zimę. Ciepła kolorystyka tkanin w odcieniach beżu i brązu, czy przygaszonych zieleni i żółci, doskonale sprawdzi się w tej roli. Klienci bardzo często wybierają do domów i mieszkań zasłony i rolety rzymskie z materiałów miękkich, na przykład z otulających welurów lub tkanin naturalnych, lnianych o wyraźnym splocie i strukturze. W ofercie posiadamy zasłony fabrycznie przymarszczone na regulowanych  wieszakach w pakiecie z delikatną, niską szyną -modele Flex I, II, III z jedną fałdą, z dwiema fałdami i z potrójnym zebraniem, sterowane ręcznie i z możliwością zastosowania elektryki. Zasłony idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach z wysokimi przeszkleniami.

Nowy system połączenia z tkaninami

Nowoczesny i funkcjonalny system połączony z bogatą kolekcją tkanin, pozwala na szereg aranżacji. W kolekcji znajdują się materiały najwyższej jakości, a ciekawe wzory i faktury wpisują się w najnowsze trendy. Zasłony bardzo efektownie komponują się z roletami rzymskimi, które można wykonać z tej samej kolekcji tkanin w czterech modelach szycia: pierwszym z taśmami pionowymi do zastosowania dla lekkich transparentnych tkanin typu woale, szycie 2 z płaskim szerokim szprosem, sztywno wszytym, który bardzo dobrze usztywnia materiał i wpływa na tworzenie regularnych fal i modele 3 i 4 z tunelami- zaszewkami wszytymi od strony zewnętrznej lub wewnętrznej rolety. Rolety rzymskie i zasłony nadają się do delikatnego prania  w temperaturze do 30 stopni.

Żaluzje, które cieszą się dużą popularnością

Dużą popularnością cieszą się żaluzje drewniane i bambusowe, które również są widoczne w trendzie eco. Występują w bogatej palecie kolorystycznej,  różnych szerokościach płatów 25 mm, 50 mm i 70 mm, a także wzorach usłojenia.

Żaluzje drewniane i bambusowe

Żaluzja drewniana wykonana jest wysokogatunkowego drewna egzotycznego Abachi i Baswood, a jej gama kolorystyczna umożliwia idealny dobór do okien drewnianych i dodatków ze skóry lub rattanu. Płatek najmniejszy, najczęściej montujemy bezpośrednio do stolarki okiennej, ze względu na jego gabaryty, drobną żaluzją manewrujemy, niezależnie od otwarcia czy zamknięcia okna. Doskonale takie rozwiązanie sprawdzi się w oknach kuchennych, gdzie mamy blisko blat roboczy. Żaluzje o szerszej lameli 50 mm i 70 mm to rozwiązanie do dużych przeszkleń. Montujemy je poza wnęki okienne, najczęściej do ściany lub sufitu. Zaciemniają one okna i dodatkowo tłumią światło we wnętrzu, sprawiają że w pomieszczeniach mamy więcej intymności. Możliwość manewrowania płatami, bez konieczności podnoszenia całej żaluzji, pozwala na kontrolowanie ilości światła w wnętrzu. Żaluzje bambusowe dedykujemy do pomieszczeń wilgotnych na przykład kuchnia lub łazienka i słabo nasłonecznionych. Natomiast żaluzje drewniane, których klepki są dużo sztywniejsze od bambusowych w pomieszczeniach bardziej nasłonecznionych.

Żaluzje do kuchni i łazienki

Nowością w kolekcji jest produkt przeznaczony do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, czyli łazienek i kuchni – żaluzja Faux Wood marki Anwis. Wykonana jest ona z kompozytu drewna i PCV, bardziej odporna na odkształcenia i rozwarstwienia.

Stylizacja żaluzji drewnianych i bambusowych

Bardzo ważnym elementem żaluzji drewnianych i bambusowych jest pasmanteria w postaci drabinki sznurkowej lub taśmowej. Ta druga występuje w różnych rozmiarach i kolorach i zdecydowanie wpływa na cały charakter przesłony. Dzięki różnorodnej kolorystyce taśm, możemy dostylizować żaluzje, które mogą nabrać bardziej nowoczesnego lub tradycyjnego charakteru.

Żaluzje drewniane

Jak czyścimy żaluzje drewniane i bambusowe?

Żaluzje drewniane, jak każdy przedmiot w domu kurzą się. Przy czyszczeniu `wystarczające będzie delikatne i regularne omiatanie kurzu ściereczką z mikrofibry. W tym celu należy odpowiednio przygotować żaluzje. Po pierwsze zdejmujemy maskownicę – blendę zakrywającą górną część żaluzji. Po drugie ustawiamy wszystkie płaty przodem do pomieszczenia i kierując się od góry do dołu przecieramy płaty. Tą samą czynność powtarzamy, obracając płatki w kierunku szyby.

Czy wystrój okna odgrywa ważną rolę?

Wystrój okna odgrywa bardzo ważną rolę w dekoracji wnętrz. Powinien być dopasowany do wielkości i stylu danej przestrzeni. Istotnym jest dobór systemu i kolorystyki, aby poza praktycznym aspektem uzyskać efekt wizualny. Odmieni on nasze wnętrze i w miarę potrzeb też je ociepli. Jeśli wybierzemy wzorzyste zasłony, pamiętajmy że wpłyną one na styl i proporcje pomieszczenia.

Pamiętajcie Państwo niezależnie jaki styl wybierzecie do swojego pomieszczenia, ważne jest aby wszystkie elementy w wystroju z sobą współgrały.

W dobie kryzysu energetycznego nasi Klienci coraz częściej zastanawiają się, w jaki sposób mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie domów i mieszkań.  Tutaj z pomocą przychodzą przesłony zewnętrzne, głównie rolety zewnętrzne, fasadowe  i  rolety typu screen. Rolety zewnętrzne produkowane są z profili aluminiowych, mają w środku wypełnienie w postaci pianki poliuretanowej.

żaluzja fasadowa jako roleta zewnętrzna

Roletę tworzy pancerz, prowadnice, uzbrojona skrzynka i opcjonalnie napędy ręczne: zwijacz linki, korby, sprężyna lub elektryczne: silniki kablowe i radiowe. Swoim Klientom proponujemy zawsze najlepszych producentów marki: Building Shutter i Anwis, w zakresie sterowań firmy Somfy, Nice i Yooda. Zastosowanie automatyki w przesłonach zewnętrznych, znacznie ułatwia ich obsługę. Rolety zewnętrzne montowane są zarówno w nowych budynkach na etapie montażu stolarki okiennej – rolety zewnętrzne nadstawne, nadprożowe lub elewacyjne do zabudowy, jak i w już istniejących budynkach – rolety elewacyjne.

Rolety elewacyjne

Potocznie nazywamy je roletami ciepłymi, a Klienci roletami antywłamaniowymi. Zdecydowanie nie tylko zabezpieczają wnętrza naszych domów, ale i ocieplają. Pianka poliuretanowa w osłonie aluminiowej, tworzy  barierę termoizolacyjną, co sprawia że zimą rachunki za ogrzewanie są mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ rolety zatrzymują ciepło w pomieszczeniach. Pomiędzy szybą, a pancerzem rolety powstaje poduszka powietrzna, która stanowi ochronę przed stratami ciepła, obniża koszty ogrzewania o około 20% i skutecznie tłumi hałasy z zewnątrz.

Najczęściej wybierany typ rolety

Rolety zewnętrzne to doskonała izolacja termiczna w ciągu całego roku. W zimie zatrzymują ciepłe powietrze w pomieszczeniach  a latem chłodzą wnętrza.

Rolety zewnętrzne występują zarówno ze sterowaniem ręcznym,  jak i elektrycznym. Szczególnie polecamy tą drugą opcję. Dzięki zastosowaniu silników i czujników oraz routerów  internetowych Tahoma Switch marki Somfy w systemie io homecontrol, możemy dodatkowo zaprogramować  czasowo sterowanie przesłonami w domu. Ustawienia czujników i silników względem pory dnia, czy roku oraz względem warunków atmosferycznych, wpływa na  optymalizację termiczną wnętrz. Systemy inteligentnych sterowań oszczędzają nie tylko energię, ale i czas.  Za pomocą pojedynczego urządzenia- centrali sterującej, możemy wydać polecenie w kilka sekund i zarządzać przesłonami, oświetleniem lub głowicami termostatycznymi.

Co jeżeli nie ma nas często w domu?

Niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy, mamy całodobowy dostęp do naszego domu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często przebywają poza miejscem zamieszkania, ale również dla tych, którzy chcą oszczędzać. Możemy na przykład zmniejszyć temperaturę w domu podczas nieobecności domowników lub otworzyć rolety zewnętrzne by nagrzały się pomieszczenia w słoneczne dni, czy zasłonić okna by nie wyziębić mieszkania. Tego typu rozwiązania pozwalają również symulować obecnością w domu, podczas wyjazdów lub wakacji i wpływają na bezpieczeństwo całego dobytku.

rolety zewnętrzne jako izolacja

Rolety zewnętrzne dostępne  są w bogatej palecie. Można je dopasować do kolorystki okien, elewacji czy innych  elementów,  jak dachówka, klinkier lub parapety. Montaż rolet jest inwazyjny i przebiega do wnęk okienny lub poza wnęki. Najczęściej jednak teraz stosuje się system podtynkowy, który maskuje nam po warstwą elewacji kasety górne i eliminuje mostki termiczne.  Klienci już na etapie projektowania i budowania domów, włączają przesłony zewnętrzne do planów, ponieważ doskonale znają ich zalety.

Rolety zewnętrzne również skutecznie potrafią odstraszyć ewentualnych złodziei, sforsowanie takiej przesłony jest dość głośne i czasochłonne. Pancerze aluminiowe stanowią poważną przeszkodę dla nieproszonych gości.

Żaluzje fasadowe, czyli kolejny najczęściej wybierany produkt

Żaluzje fasadowe to drugie najpopularniejsze wśród naszych Klientów rozwiązanie. Zabezpiecza nie tylko domy przed słońcem, ale też pomieszczenia przed ubytkiem ciepła. Występują w różnych kształtach i rozmiarach lameli: C65, C80 i Z90. Mają nowoczesną, delikatną konstrukcję poziomych płatów i idealnie dopasowują się do nowoczesnej architektury. W przypadku zastosowania płatka Z90 dociemniamy optymalnie wnętrze. Bardzo podobnie, jak w przypadku rolet zewnętrznych pomiędzy pakietem lameli, a szybą tworzy się poduszka powietrzna, która jest barierą termiczną, spowalniającą przepływ ciepła. Żaluzje fasadowe wspomagają również domową klimatyzację.

Auty żaluzji fasadowych

Atutem żaluzji fasadowych jest bezwzględnie ich wygląd, a także możliwość ustawiania kąta nachylenia poszczególnych lameli, czego nie dają rolety zewnętrzne. W porównaniu do rolet zewnętrznych, żaluzje fasadowe mają większe gabaryty gwarancyjne. Producenci, na przykład marka Hella, są w stanie wykonać wysokości powyżej pięciu metrów, co sprawdza się przy najnowszych  projektach, gdzie domy mają bardzo wysokie przeszklone korytarze i klatki schodowe. Oczywiście zastosowanie automatyki wraz z czujnikami i programatorami czasowymi jest tutaj tak samo powszechne, jak w przypadku innych rolet. 

Co w ostatnich latach budzi zainteresowanie?

Trzecią przesłoną, która szczególnie w ostatnich latach budzi duże zainteresowanie Klientów, jest roleta typu screen, czyli markiza zewnętrzna pionowa. W naszej ofercie posiadamy produkty marek Selt, Akant, Fakro, Hella. Rolety screen są odpowiednikiem rolet materiałowych, stosowanych na zewnątrz. Ich unikalna tkanina w ciągu dnia tworzy ekran, chroniący przed słońcem i wpływem szkodliwego promieniowania UV. Materiały składają się z PVC, poliestru, laminatu i włókna szklanego, wiec są odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne i zawsze mają formę plecionki. Tkaniny charakteryzuje  współczynnik otwarcia, czyli parametr opisujący ilość otworów na metr kwadratowy poszycia. Materiały mają różną przezierność – widoczność na zewnątrz, zatrzymują rażące promienie, a użytkownik widzi, co dzieje się na zewnątrz. Wieczorem ten efekt zanika.

Zalety rolety typu screen

Screeny są doskonałym zabezpieczeniem przed nagrzewaniem mieszkań podczas upalnego lata, ochroną dla domowników i zwierząt.  W modelu Zip, gdzie tkanina  zamyka się szczelnie w prowadnicach na zasadzie zamka błyskawicznego, pełnią funkcje moskitiery. Zdecydowanie wspomagają klimatyzację i wpływają na obniżenie rachunków za energię. Jak podaje firma Fakro: rozwinięta markiza pionowa w ciągu nocy, chroni wnętrza przed startami energi i poprawia współczynnik przenikania ciepła do 16%. Rolety screen umożliwiają dopływ naturalnego światła do pomieszczeń, dzięki temu nie musimy stosować dodatkowego oświetlenia w ciągu dnia. Ich lekka konstrukcja i estetyczny wygląd, sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających Klientów.

Podsumowując

Przesłony zewnętrzne stanowią więc najlepsza formę izolacji termicznej. Ponieważ światło i ciepło zatrzymywane jest tuż przed szybą i nie zostaje wpuszczone do środka. Żadna roleta wewnętrzna czy żaluzja nie da nam podobnego efektu. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań musimy jedynie dobrać najlepsze rozwiązanie. Jeśli zależy nam na ograniczeniu światła i estetyce doskonale sprawdzą się żaluzje fasadowe i screeny. Jeżeli dodatkowo chcielibyśmy zabezpieczyć wnętrza – rolety zewnętrzne.

somfy

Inteligentne domy w trosce o lepszą jakość życia – Somfy

 

Od 50 lat tworzymy nowe i zrównoważone rozwiązania automatyki domowej Somfy i smart home. W naszym portfolio znajduje się ponad 2 000 patentów potwierdzających funkcjonalność i długotrwałe działanie naszych produktów. Stawiamy na doświadczenie, jakość a także innowacyjne myślenie!

 

Gwarancja Somfy to dowód naszego przede wszystkim zaangażowania w jakość tworzonych produktów. Dłuższy okres gwarancyjny – od 3 do nawet 7 lat na flagowe rozwiązania, to przede wszystkim większe zadowolenie użytkowników.

Gwarancja Somfy

Napędy do rolet z serii S&SO RS 100 ­ oraz napędy do rolet z serii Oximo WireFree RTS.

Akcesoria, napędy, automatyka, sterowanie i rozwiązania Smart Home do rolet i okiennic, osłon wewnętrzęnych / zewnętrznych, pergoli, zasłon, systemy alarmowe i kamery, bramy garażowe.

Napędy do bram wjazdowych marki Somfy, centrale sterujące, zestawy bram wjazdowych i akumulatory do napędów przeznaczonych do okiennic


Somfy oferuje kompleksowe rozwiązania automatyki domowej
oraz smart home


Centrala TaHoma® switch
Serce systemu sterowania

 

TaHoma switch to smart centrala sterująca, która pozwala połączyć urządzenia domowe, działające w technologiach io-homecontrol, RTS oraz Zigbee 3.0 w zakresie oświetlenia. Kompatybilna z Google Assistant, Amazon Alexa i również Apple HomeKit (dla osłon zewnętrznych wyposażonych w wybrane napędy elektryczne).

 

centrala tahoma switch

Możliwość tworzenia spersonalizowanych scenariuszy

scenariusze planowane i zaawansowane
somfy

Skorzystaj ze scenariuszy planowanych i zaawansowanych,  by sterować domem
automatycznie:

  • dzięki czujnikom
  • dzięki opcji terminarza

Napędy do osłon zewnętrznych od Somfy

Inteligentne rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, czy screeny, dzięki cichym napędom i połączeniu ich z aplikacją TaHoma możesz w pełni wykorzystać ich potencjał.

Montaż rolet z napędem to pierwszy krok do bardziej komfortowego życia, a także do zarządzania swoim inteligentnym domem w prosty sposób.

 

napedy do oslon wewnetrznych somfy
oslony zewnetrzne i napedy firmy somfy

Napędy do osłon wewnętrznych

Rolety i żaluzje wewnętrzne typu smart to automatyczne i wygodne zamykanie i otwieranie z poziomu aplikacji, a także za pomocą pilota lub nadajnika.

Dzięki osłonom z napędem w lecie ochronisz wnętrze przed intensywnym słońcem a zimą poprawisz efektywność cieplną. Elegancji każdemu pomieszczeniu nadadzą w szczególności zasłony z napędem Somfy.

Bramy wjazdowe i garażowe

Wygodne i trwałe rozwiązania w zakresie zautomatyzowanego dostępu dla posiadaczy domów. W ofercie Somfy znajdziesz napędy do bram skrzydłowych, przesuwnych a także do bram garażowych.

Nie wysiadaj z auta, użyj pilota lub asystenta głosowego, aby otworzyć.

automatyczne bramy somfy
inteligentne sterowanie somfy

Rozwiązania tarasowe

Inteligentnie sterowane markizy, pergole, werandy zapewniają komfort, wygodę, ale i dodatkową ochronę dla domu.

Po podłączeniu do czujnika temperatury, słońca, deszczu lub wiatru urządzenie złoży, zamknie lub otworzy się samoczynnie.

Sterowniki, czujniki i wyposażenie Smart Home

Smartfon, asystent głosowy, przełącznik naścienny, pilot – wszystko, aby sterowanie domem było jeszcze łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Wszystkie nasze rozwiązania są kompatybilne. Odkryj zalety centralizacji i sterowania za pomocą urządzeń Somfy. Aplikacja TaHoma® daje możliwość kontroli wszystkich urządzeń z domu lub zdalnie, jednym kliknięciem na smartfonie, a nawet głosowo.

sterowanie czujniki wyposażenie somfy
kamery somfy

Kamery i alarmy

Oferujemy szeroką gamę systemów bezpieczeństwa do domu: alarmy do mieszkań, małych a także dużych domów oraz kamery do monitoringu.

W zależności od potrzeb i rodzaju instalacji, każdy znajdzie optymalne rozwiązanie. Przede wszystkim dbamy o dane. Przesyłane strumieniowe i przechowywanie nagrania wideo są w szczególności chronione i szyfrowane. 

Ogrzewanie i oświetlenie 

Inteligentne rozwiązania grzewcze Somfy poprawiają efektywność energetyczną domu, zapewniając oszczędności. Stawiamy również na dopasowanie systemu grzewczego do potrzeb użytkowników.

Więcej światła! Somfy pomoże też stworzyć idealną atmosferę w domu dzięki inteligentnym lampom i bezprzewodowemu wyłącznikowi światła. Inteligentny system oświetlenia całego domu gwarantuje przede wszystkim wygodę użytkowania.

inteligentne ogrzewanie somfy

© 2021 Świat Rolet. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Blog

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin